Bruselský grifonek

Další díl našeho seriálu o malých psech opět ovládli grifonci, tentokrát ti bruselští. Ale my si myslíme, že grifonků není nikdy dost. Tak si o nich pojďme něco přečíst.

 

Základní informace

Původ plemene

Belgie

Výška v kohoutku

22 – 28 cm

Hmotnost v dospělosti

3,5 – 6 kg

Věk

13 – 16 let

 

Popis plemene

Bruselský grifonek patří společně s belgickým grifonkem a brabantíkem k tzv. „grifonkům“.  Grifonci pocházení z Belgie, odtud pochází také jejich pojmenování.

V Evropě se dle FCI dělí na tři různá plemena, která se však od sebe liší pouze srstí a její barvou. Bruselský grifonek je hrubosrstý a červený (trochu černé je tolerováno na delší srsti na hlavě), belgický grifonek je také hrubosrstý, ale černý či černý s pálením. Brabantík je hladkosrstý a je možné ho vidět ve všech výše uvedených barevných variantách.

Srst bruselského grifonka je hustá a tvrdá, na hlavě kolem čumáku, brady a také nad očima je o něco delší. Srst by se měla pravidelně udržovat tzv. trimováním. Pokud se stříhá, stává se srst jemnější, což je nežádoucí. Pokud je trimování prováděno pečlivě, grifonci nelínají, na rozdíl od brabantíků, jejichž srst se upravuje kartáčováním.

Grifonek patří k robustním malým psům. Je skoro stejně vysoký jako dlouhý. Hlava je ve srovnání s tělem poměrně velká, dle standardu plemene s téměř lidským výrazem ve tváři a s ozdobnou srstí - střapatá. Charakteristický pro grifonka je jeho předkus, z tlamy nevyčnívají zuby a jazyk. Uši jsou malé, vysoko postavené.

grifonci

zdroj ifauna.cz

Povaha plemene

Bruselský grifonek je známý svou závislostí na člověku. Svého pána rád doprovází na každém kroku – ať už v bytě či na procházkách venku. Důležité pro něj je, že má páníčka nablízku. To je výhodou při výletech do přírody, kdy mu strach nedovolí se příliš vzdálit a zatoulat. Závislost na páníčkovi je také důvodem, proč se grifonek těžce vyrovnává se změnou majitele.

Grifonek je skvělý, nekonfliktní společník veselé povahy, který nikdy nepokazí žádnou zábavu. Je vhodný pro samotáře, ale je z něj také skvělý rodinný pes. S dětmi si velmi dobře rozumí. Je plný života, temperamentu, proto potřebuje hodně pohybu.

Pokud páníčka baví učit grifonka novým věcem, učí se jim rád a dobře i on. Při výchově se nevyplácí hrubost, na důslednost se ale nikdy nesmí zapomenout.

Bruselský grifonek je především společenský pes, proto je vhodný rovněž pro canisterapii.  Ovšem nezvaného hosta dokáže uvítat hlasitým štěkotem.

Historie plemene

Bruselský grifonek, belgický grifonek a brabantík pocházejí z Belgie a odtud jsou odvozená i jejich pojmenování. Bruselský grifonek pochází z malých, hrubosrstých teriérů, kteří se běžně vyskytovali ve stájích. Byl pravděpodobně zkřížen s mopsem, což dokládá krátkosrstá varianta brabantíků a zkrácený čenich. Počet grifonků nebyl nikdy vysoký a i přes současnou zálibu chovatelů v malých psích plemenech je grifonek považován spíše za vzácné plemeno.

grifonek-bruselsky-skica

Základní péče

Péče o grifonky není náročná. Jejich srst se musí pravidelně trimovat – tzn. vytrhávat odumřelou srst, která sama nevypadá. Správně trimovaní psi nelínají a jejich srst se stává hrubší a odolnější. Kartáčovat by se měly pouze vousy, které bývají znečištěny zbytkem potravy. Rovněž o kožní záhyb mezi čelem a nosem se musí pečlivě a pravidelně pečovat, aby se zabránilo zánětu.

Toto plemeno nemá sklony k tvorbě zubního kamene, přesto je vhodné čistit zuby alespoň gázou. Občas je potřeba vyčistit uši a nos a pravidelně stříhat drápy.

 

bruselsky-grifonek

zdroj tapka.cz

Zajímavosti

Je tak ošklivý, až je krásný. To se o grifoncích často říká. A je to pravda, nemyslíte?

Grifonek je jako dítě, které nikdy nevyroste a bude vás doprovázet na každém kroku. Stane se doslova vaším ocáskem.

Pozor, grifonci jsou silně návykoví. Pokud si pořídíte jednoho, budete mít sklony k pořízení dalších. Měl by přece mít kamaráda, aby mu nebylo smutno! Nebo se prostě nebudete chtít vzdát jeho štěňat…

V roce 1997 hrál grifonek v oskarovém filmu Lepší už to nebude (s Jackem Nicholsonem a Helen Huntovou). Díky filmu vzrostla popularita tohoto plemena natolik, že se chovatelé báli, aby to plemenu neuškodilo.

Grifonci připomínají Ewoky podobné medvídkům ze Star Wars.

Porody grifonků bývají komplikované, často končí císařským řezem.

Bruselský grifonek je díky své velikosti ideálním pejskem do Nugo tašky.

koupit-nugo-tasku