Čínský chocholatý pes

cinsky-chocholaty-wiki

Tento pejsek svým zjevem zaručeně vzbudí zájem okolí. A hned si každého získá svou přátelskou povahou. Čínský chocholáč je prostě zajímavý pes. Věděli jste třeba, že vůbec nepochází z Číny? To a mnoho dalšího se dozvíte v našem dalším článku.

Základní informace

Původ plemene

Čína/Mexiko

Výška v kohoutku

23-33 cm

Hmotnost v dospělosti

do 5,5 kg

Věk

10 – 12 let

Popis plemene

Čínský chocholatý pes je malý, veselý společenský pes. Tvarem těla snad trochu připomíná trpasličího pinče. Vyskytuje se v bezsrsté či dlouhosrsté variantě. Dle jeho chocholky na hlavě vznikl jeho název "chocholatý pes" nebo také „chocholáč“.

Oficiální standard ho popisuje takto: Čínský chocholatý pes je malý, živý a velmi půvabný pes. Bezsrstá varianta – tzv. naháč je bez srsti, pouze na hlavě, krku, nožkách a ocase má chocholku delší srsti. Oproti tomu dlouhosrstá varianta – tzv. labutěnka má celé tělo rovnoměrně pokryté jemnou srstí.

Existují dva odlišné typy plemena: Deer type s lehčí stavbou těla a Cobby type s robustnější strukturou těla.

Je povolena libovolná kombinace barev. Kohoutková výška by měla být mezi 28 a 33 cm u psů a mezi 23 a 30 cm u fen. Váha by měla být do 5,5 kg.

 

Povaha plemene

Čínský chocholáč je veselým psem, je považován za příjemného, legračního společníka. Agresivita je mu naprosto cizí. Je výborným společníkem zejména pro lidi, kteří nechtějí chodit na procházky za každého počasí.

Čínský chocholatý pes je velmi laskavý, svého páníčka rád následuje na každém kroku. Je prostě vhodným a takřka bezproblémovýcm společníkem pro mladé i staré.

Historie plemene

Jméno plemene naznačuje, že pochází z Číny. Kromě jména ale o této zemi původu nejsou žádné doložitelné důkazy.

Překvapení a zároveň náznak rozuzlení záhady původu čínských chocholáčů přinesla až rozsáhlá genetická analýza, provedená v roce 2017. Zahrnovala více než 100 plemen a více než 13 000 psů. Díky ní se ukázalo, že čínský chocholatý pes je velmi blízký čivavě a jeho domovem je možná spíše střední Amerika (kde je mimochodem výrazná tradice v chovu nahých psů).

Ať už se to s jeho původem má jakkoli, je čínský chocholatý pes velmi staré plemeno, které bylo popsáno již v roce 1895 – a to ve stejné podobě, jako je známe dne.

 

Základní péče

Čínský chocholáč se snadno přizpůsobí životnímu stylu svého páníčka. Je mu dobře i v malém bytě.

Čínský chocholatý pes ideální společník pro mladé i staré. Důvěřuje dětem. Ty se ho ale pro jeho velikost musí nejprve naučit respektovat a postarat se o něj. Tento čtyřnohý přítel je vhodný i pro nezkušené chovatele a díky své malé praktické velikosti také ideálním společníkem do města.

Velkou pozornost je ale potřeba věnovat jeho nahé kůži. Toto plemeno by se mělo vyvarovat příliš velké zimě, silnému slunečnímu záření a třeba taková procházka během prudkého deště není pro toto plemeno zrovna ideální.

Nahatou psí pokožku je vhodné v létě mazat opalovacími krémy. Chocholku je dobré rozčesávat. Výhodou při chovu tohoto plemena je skutečnost, že byt, auto a oblečení zůstávají bez chlupů, pes je díky své nahatosti považován za plemeno vhodné pro alergiky. Toto tvrzení ale ještě není zcela vědecky prokázáno.

V Nugo tašce

cinsky-chocholaty-nugo-taska

Zajímavosti

  • Malý šedý čínský naháč s černobílou chocholkou, bílými tlapkami a černým ocáskem jménem Fluffy se stal jednou z hlavních postav filmu 102 dalmatinů.

  • Za nahatost psů může „poblázněný“ gen pro bezsrstost, který vznikl genetickou mutací. Ta s sebou přináší i velká úskalí při rozmnožování čínských chocholáčů. Při krytí je vždy potřeba spojit bezsrstou variantu s dlouhosrstou variantou tohoto plemene. Pokud se spojí dohromady bezsrstá fena s bezsrstým psem dojde k úhynu plodů štěňat již v děloze. Pokud se spojí bezsrstá a dlouhosrstá varianta, dojde k normálnímu vývoji plodů a štěňata budou buď dlouhosrstá či nahatá. Je tak vždy u porodu překvapením, kolik naháčů a kolik dlouhosrstých štěňat se narodí.

koupit-nugo-tasku