Parson Russell teriér

Chytrý kamarád, kterého nemusíte dvakrát přemlouvat k dobrodružství. Odolný a houževnatý pracant, rozený lovec a sportovec každým coulem. Takový je Parson Russel teriér.

alica-amromeka-times-square-usa

ALICA.Amromeka na Times Square v New Yourku

Základní informace

Původ plemene

Velká Británie

Výška v kohoutku

31 – 35 cm (fena)

34 - 38 cm (pes)

Hmotnost v dospělosti

5,9 – 7,7 kg

Věk

13 – 15 letPopis plemena

Parson Russell je robustní a houževnatý středně velký teriér. Je asi o 5 centimetrů vyšší než jeho menší a možná trochu známější bratr Jack Russell teriér.

Parson Rusellové jsou hladko či hrubosrstí, srst mají převážně bílé barvy s černými a hnědými znaky v kombinacích trikolor a bikolor (ideálně na hlavě a u kořene ocasu). Mírné zbarvení těla je možné, ale výjimkou nejsou ani jedinci čistě bílí. Jejich srst je přirozeně tvrdá, rovná s hustou podsadou a odolná vůči jakémukoli počasí.

Povaha plemena

Parson Russell teriér je považován za inteligentního, neohroženého, přátelského a pracovitého. Tyto vlastnosti jsou odvozeny od jeho původu loveckého psa. Své vlastnosti dokonale využívá pro práci v liščí noře. Při norovaní není příliš agresivní, ale k opuštění nory donutí lišku svým štěkotem.

Parson Russell teriéři jsou svou povahou typičtí teriéři. Jsou výjimečně temperamentní, ostražití, napružení jako luk a neodřeknou žádné dobrodružství.

Občas mají sklony být konfliktní vůči psům jakékoliv velikosti. Také mají tendenci stát se dominantními.

Parson Russellové jsou ideální pro všechny druhy psích sportů. Jsou rovněž vynikajícími společníky pro lidské sportovce.

Přestože je Parson Russell teriér horlivým lovcem, dokáže být dokonalým rodinným společníkem. Pokud je správně vychovaný a vedeny, stává se ideálním partnerem pro dětské hry.

Parson-Russell-Terrier-agility

Historie plemena

Parson Russell teriér je anglické plemeno pocházející z původního fox teriéra, který byl využíván hlavně při lovu.

V roce 1990 oficiálně zařadil anglický Kennel Club Parson Russell teriéra do seznamu plemen. Oficiálně toto plemeno nazval "Parson Jack Russell Terrier". Světová kynologická federace (FCI) ho uznala o pár měsíců později.

Asi po deseti letech bylo plemeno přejmenováno na Parson Russell Terrier a současně bylo také přijato plemeno Jack Russell Terrier. Ve srovnání s Parson Russell teriéry jsou Jack Russellové nižší. Výška je mezi oběma rasami hlavním velkým rozdílem.

 

Základní péče

Co se týče péče, je Parson Russell teriér velice nenáročným plemenem. Hrubosrstá varianta by ale měla být vyčesána alespoň jednou ročně, především na jaře a na podzim při línání.

Velkou pozornost je třeba věnovat výchově. U Parson Rusellů je nutný důsledný a intenzivní výcvik. Ujmout by se ho měl zkušený chovatel, který nedá v žádném případě psovi pocit, že je doma pánem. Pes by měl být fyzicky i psychicky zaměstnán, jinak by mohl být neposlušný a mít sklony k ničení.

V Nugo tašce

 nugo-alica-amromeka-times-square-usa

ALICA.Amromeka

Zajímavosti

Parson Russell teriér je oním slavným psíkem, kterého znáte z gramodesek. Známé logo s tímto psem britského hudebního vydavatelství The Gramophone Company vytvořil malíř Francis Barraud (obraz His Master’s Voice – Hlas jeho pána). Toto logo se používá od roku 1909 a bylo zobrazováno i na gramofonových deskách vyráběných v Čechách.

His Master Voice deska

Parson Russell teriér je hrdinou amerického filmu „Můj pes Skip“, režiséra Jay Russella z roku 2000 zfilmovaného podle stejnojmenného románu Willieho Morrise a amerického televizního seriálu z let 1995 – 1998 s názvem Wishbone.

 koupit-nugo-tasku