Grifonek brabantský - Brabantík

brabantik-pan-bentley

Plnohodnotný člen rodiny, milý společník, který bude milovat vás i vaše děti. Akční hrdina i parťák do nepohody. Tak by se dal v kostce popsat Brabantík.

Základní informace

Původ plemene

Belgie

Výška v kohoutku

21 – 28 cm

Hmotnost v dospělosti

3,5 – 6 kg

Věk

13 - 16 let

Popis plemena

Pojem grifonci zahrnuje tři podobná belgická plemena, která se liší jen v barvě, struktuře a délce srsti. Jde se o grifonka brabantského, grifonka belgického a grifonka bruselského. Všechna tato plemena mohou být navzájem křížena a v jednom vrhu se dokonce mohou vyskytnout štěňata všech tří ras.

Brabantský grifonek se od svých kolegů odlišuje tím, že nemá na obličeji vousy a je krátkosrstý.

Brabantík patří se svou výškou mezi 18 – 20 cm mezi malá psí plemena. Váží přibližně 3,5 – 6 kg.  Jeho srst je velmi krátká, asi 2 cm dlouhá, bez podsady, černé či červené barvy nebo černé barvy s pálením.

Brabantíka charakterizuje černá maska na obličeji, která se ve stáří může zbarvit v prošedivělou až šedou. Hlava je ve srovnání s tělem poměrně velká a dle standardu plemene s téměř lidským výrazem ve tváři. Dalším nerozlučným rysem je jeho předkus. Uši jsou malé, vysoko a daleko od sebe postavené.

U brabantíků najdeme široký, hluboký hrudník, rovný hřbet, nekupírovaný ocas je nesený vysoko s obrácenou špičkou k hřbetu.

Povaha plemena

Brabantík je vyvážený, milý a pozorný společník. Je láskyplný, pozorný a odvážný. Nevykazuje známky úzkostného nebo agresivního chování. Je věrný členům své rodiny (hlavně svému pánu, kterému by byl nejraději neustále po boku), ale rovněž přátelský k okolí. Obvykle je to poslušný a snadno zvladatelný pejsek, který se ochotně a snadno dokáže přizpůsobit stylu života svého pána.

Brabantík většinou nemá problémy ani s dalšími domácími zvířaty, dobře snáší i kočky. S cizími psy si většinou rozumí.

brabantik-modra-nugo-taska

Je temperamentní a plný radosti ze života, miluje hru, zábavu, je pořád dobře naladěný a je rád tam, kde se něco právě děje. To z něj dělá i vhodného společníka pro děti, jejichž her se rád účastní.

Brabantík je rovněž velmi inteligentní, obratný a oplývá ochotou učit se novým věcem. Můžete s ním bez obav cvičit agility.

Historie plemena

Domovem brabantíka je Belgie. Královská společnost sv. Huberta uznala Grifonka brabantského za samostatné plemeno už v roce 1883, ovšem standard této psí rasy byl vypracován až v roce 1905. Od té doby se plemeno hojně vyváželo a záhy ho znali po celém světě.

belgie-brabantik

Zpočátku byl brabantík využívaný hlavně jako lovec myší a krys. Později se tito psi dostali do stájí, kde střežili převážené zboží, a proto se psíkovi říkalo také stájový pinč.

Základní péče

Péče o krátkou srst brabantíků není nijak náročná, stačí ji občas vykartáčovat. Dále je vhodné denně čistit oči, uši a kožní záhyby na nose, aby se předešlo vytvoření zánětu.

Protože je brabantík temperamentní plemeno, je potřeba nechat ho pravidelně vyběhat. Vyžadují hodně pohybu a jsou šťastní na dlouhých rodinných procházkách do přírody se svou „smečkou“.

Nemusíte se bát, že by vám brabantík při toulkách přírodou utíkal. Drží se docela spolehlivě poblíž svého pána, na kterého je fixovaný.

Potřeba být nablízku páníčka předurčuje brabantíky i přes jejich charakteristickou temperamentnost  k chovu v bytě. Být jen venku (třeba na zahradě u domu) není pro tyhle pejsky to pravé.

bentley_2

Brabantící v Nugo tašce

Na českém Instagramu máme hned několik brabantíků, které můžeme směle nazvat hvězdami. Patří mezi ně třeba rozkošný Pan Bentley (@pan_bentley) nebo opravdový rytíř King Arthur (@kingarthurbrabancon). Podívejte se, jak jim to sluší v NUGO tašce!

 

Zajímavosti

Jedná se o silně návykového pejska. Říká se, že člověk, který si brabantíka pořídí, zůstane málokdy jen u jednoho pejska tohoto plemene.

Brabantíci zahánějí stres a špatnou náladu (kterou tito pejsci nikdy nemají). Dokáží vytušit, kdy se na člověka sápe splín a snaží se ho všemožnými kousky rozveselit.

Jsou závislí na svém pánovi, kterého chtějí hlídat i ve spánku. Nevýhodou této vlastnosti je skutečnost, že brabantíci a jiní grifonci často hlasitě chrápou.

koupit-nugo-tasku